top of page

Ana Sayfa > Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saçların döküldüğü, kelleşmenin başladığı bölgelere bireyin güçlü ve sağlıklı saç köklerinin cerrahi operasyon ile nakledilmesine saç ekimi denir. Saç ekimi operasyonunda bireye nakledilecek güçlü ve sağlıklı saç kökleri donör bölge olan "ense" bölgesinden alınır. Donör bölge olarak önceliğin ense bölge olmasının sebebi, insan vücudundaki en güçlü kıl köklerinin ense bölgesinde olmasıdır. Ense bölgesinde yeterince kıl kökü bulunmayan hastalarda bazı durumlarda göğüs veya sakal bölgesindeki kıl köklerinden alım yapılabilir.

Saç ekiminde en sağlıklı sonucu veren donör bölge ense bölgesidir. Sakal ve göğüs bölgesinden yapılan alımlarda donör bölgede iz kalması gibi estetik problemler ortaya çıkabilir. Donör alanınızın uygunluğunu test etmek için buraya tıklayarak dijital saç analizi asistanımıza başvurabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonunu 4 temel aşamada gerçekleştirmekteyiz.

Adsız tasarım (62).png

Saç Çizgisinin Belirlenmesi ve Ağrısız Anestezi

alim (1).png

Belirlenen Donör Bölgeden Kıl Köklerinin Alınması

Adsız tasarım (61).png

Safir Uçlu Kalem Kullanılarak Kanal Açma İşlemi

Adsız tasarım (62) kopyası.png

Açılan Kanallara Donör Bölgeden Alınan Greftlerin Ekimi

1- Saç Çizgisinin Belirlenmesi ve Ağrısız Anestezi

Saç ekimi operasyonunun en önemli aşaması olan ön saç çizgisi belirleme işlemi, bir uzman tarafından titizlikle gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Uzman bu işlemi gerçekleştirirken hastanın yaşına, açıklığına ve hastanın taleplerini göz önünde bulundurarak doğal bir görünüm sağlayacak bir hat oluşturur. Şakak bölgesi referans alınarak yapılan bu çizim, saç ekimi yapılacak uç sınırı belirler.

Bu işlemden sonra hastanın saçları tıraşlanır ve diğer ekim yapılacak bölgeler ve o bölgelere ekilecek yaklaşık greft sayıları yazılır.

Bu işlemden sonra hasta operasyon odasına alınır. Bu aşamada hastaya iğnesiz lokal anestezi uygulanır. Basınçla deri altına anestezik madde enjekte edilmesiyle birlikte hasta neredeyse yapılan hiç bir işlemi hissetmeden rahat bir şekilde saç ekimi sürecini ilerletir.

foto_1 (12).jpg

2- Belirlenen Donör Bölgeden Kıl Köklerinin Alınması

Hastanın baş bölgesi anestezi etkisi altına girdikten sonra belirlenen donör bölgeden kıl kökleri özel mikromotor cihazı ile alınmaya başlanır. Alınan kıl kökleri öncelikle birbirinden ayrıştırılır, ve özel bir solüsyon içinde bekletilen bezlerin üzerine teker teker dizilir. Alınan greftlerin, özel solüsyon içerisinde bekletilmesinin sebebi, köklerin güçlerinin arttırılarak daha verimli kıl kökleri haline getirilmesidir.

3- Safir Uçlu Kalem Kullanılarak Gerçekleştirilen Kanal Açma İşlemi

Klasik FUE operasyonunda ekilecek saçlar için kanal açımında metal slit kullanılmaktadır. Ancak günümüzde en ileri teknoloji olan Safir FUE tekniğinde metal slit yerine değerli bir maden olan safir uçlu kalem teknolojisi kullanılır. Metal slit aksine kanalları daha mikro seviyede açan safir uçlar, iyileşme sürecini hızlandırarak minimum doku hasarı bırakmaktadır. Kanal açımının saç ekiminin en önemli bölümü olmasının sebebi ekilen saçların tekrardan çıkma açısı, kanal işleminde belirlenir. Doğal bir görünüm için kanal açımı oldukça önemli bir işlemdir.

Kanal açımında metal slit yerine safir ucun kullanılmasının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Safir uç ile kanalların daha mikro düzeyde açılması, diğer yöntemlere göre daha az doku hasarı bırakır ve saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandırır.

  • Safir uç ile daha minimal çapta kanal açılabildiğinden daha sık bir ekim işlemi gerçekleştirilebilir.

  • Daha sık bir ekim işlemi gerçekleştirildiğinden daha doğal görünümlü bir sonuç elde edilir.

4- Açılan Kanallara Donör Bölgeden Alınan Greftlerin Ekimi

Özel solüsyonda bekletilen greftler, ön saç çizgisinden başlayarak belirlenen bölgelere tek tek ekilir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra hastaya bandaj işlemi uygulanır. Son kontroller yapıldıktan sonra saç ekimi operasyonu gerçekleştirilen hastanın yıkama günü planlanır ve ekstra PRP seansları ayarlanır.

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Saç ekimi kaç yaşında yapılmalıdır?

18 yaşını doldurmuş tüm bireyler saç ekimi operasyonu olabilir.

2- Saç ekiminden sonra ekilen saçlar dökülür mü?

Şok dökülme olarak adlandırılan bu süreç saç ekiminden sonra ilk 3 ay içinde dökülebilir. Dökülen saçlar daha güçlü bir şekilde 2 hafta içerisinde çıkmaya başlar.

3- Saç ekiminde ekilen saçların ömrü ne kadardır?

En güçlü donör bölgeniz olan ensenizden alınan saç köklerinin etkisiyle ekilen saçlarınız, ömür boyu kalıcılığını korur.

3- Saç ekiminde ekilen saçlar doğal görünüm sağlar mı?

Kanal açma işleminde doğal açıyla açılan kanallarınızda ekilen saçlarınız sizlere doğal bir görünüm sağlayacaktır.

5- Saç ekimi fiyatları nasıl belirlenir?

Esteinnova Uluslararası Saç Ekimi Merkezi olarak operasyonlarımızda maksimum greft politikasını uygulamaktayız. Operasyon ücretlerimiz uzmanlarımızın analizinize göre belirlediği tekniğe göre belirlenmektedir. Safir FUE Saç Ekimi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6- Saç ekiminde ağrı ya da acı hissedilir mi?

Ağrısız lokal anestezi yapıldıktan sonra saç ekiminde herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. 

7- Saç ekiminden sonra spor yapabilir miyim?

Saç ekimi operasyonundan bir kaç gün sonra yürüyüş gibi hafif spor aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yaklaşık 2 aylık bir süreçte başınıza darbe alabileceğiniz tüm spor aktivitelerinden kaçınmanız gereklidir.

8- Saç ekiminden sonra saçlarım ne zaman eskisi gibi olacak?

Saç ekiminden sonra saçlarınız eski gürlüğüne kavuşmayabilir. Ancak estetik olarak daha güzel görünür ve açık olan bölgelerinizde doğal görünümlü saçlarınız oluşmaya başlar.

9- Saç ekimi kadınlara da uygulanabilir mi?

Evet, gerekli koşulları sağlayan tüm kadınlara saç ekimi işlemi uygulanabilir.

Saç Çizgisinin Belirlenmesi ve Ağrısız Anestezi
Kıl Köklerin Alınması
DSC01212.JPG

SAÇ EKİMİ HAKKINDA

Saç Ekiminde 15 yıllık deneyime sahip uzman kadro, İsveç ve Norveç'ten sonra  şimdi Türkiye'de.

Hastane Avlusu

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ

Esteinnova'da Saç Ekimi Öncesinde Neler Yapıyoruz?

Saç Ekimi Operasyonuna Geçmeden Önce Hastalarımızın Ekim Bölgelerini İnceleyerek Greft Sayısını Belirliyoruz. Ekibimizin Gerçekleştirdiği Analiz Sonrasında Saç Ekimi Operasyonuna Başlıyoruz.

Esteinnova Ön Saç Çizgisi Çizimi
Esteinnova Saç Ekimi Operasyonu Ahmet Bayram
Esteinnova Saç Ekimi
bottom of page